piątek, 3 grudnia 2010

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Tytuł tej notki nie jest wyssany z palca, bo to właśnie dziś jest ochodzony Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.  Uważam, że ten dzień owszem jest potrzebny, ale myślę, że o wiele lepiej byłoby, gdyby osoby niepełnosprawne w naszym kraju były dostrzegane i doceniane przez całe dwanaście miesięcy, nie tylko od święta.
Niby w Polsce już co raz więcej o nas się mówi, łamie się co raz to więcej bariet arhitektonicznych, ale niestety bardzo często pozostają te bariery, których nie widać - bariery psychologiczne. Sama jestem osobą niepełnosprawną i doskonale wiem o tym.  My jesteśmy tacy sami jak zdrowi pełnosprawni ludzie. Też myślimy, mamy swoje hobby, marzenia, potrafimy kochać i zrozumieć drugiego człowieka. Nie bójcie się z nami rozmawić!

Własnie dziś odbyło się uroczyste otwarcie wystawy bożonarodzeniowej zorganizowanej przez nasze warsztaty. Po za tym było tez uroczysta promocja publikacji na nasz temat, które wydało nasze stowarzyszenie. Była to piękna a jednocześnie bardzo uroczysta i miła impreza.

Moim marzeniem jest to abyśmy wreszcie zostli dostrzegani i traktowani jak normalni zdrowi ludzie, bo choć jest już z tym co raz lepiej, lecz niestety jest jeszcze duzo tych barier do pzełamania.

3 komentarze:

Zimbabwe pisze...

Kiedyś czytałam, że w rozmowach z osobą niepełnosprawną nie należy udawać, że rozumiemy coś, czego tak naprawdę nie znamy. Czyli nie możemy wypowiadać się np. o tym, jak to jest jeździć na wózku, jeśli sami na nim nie jeździliśmy. Ale też powinniśmy po prostu zachowywać się normalnie.
Wiesz, ja np. spotkałam się z niezrozumieniem, ale z doświadczenia widzę że ono wynika z braku wiedzy. I dobrze, że w Polsce to już zaczyna się zmieniać, chociaż bariery są nadal...
Oglądałaś może film "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń"? Jeśli nie, to gorąco polecam :)
Pozdrawiam :)

Zimbabwe pisze...

U siebie na blogu zrobiłam małe nawiązanie :)

Ola pisze...

Miejmy nadzieję, że kiedyś do tego dojdzie
Buziol